Metody pozyskiwania funduszy

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością pozyskania funduszy na jej rozpoczęcie i prowadzenie. Istnieje wiele różnorodnych sposobów w jaki można pozyskać pieniądze. Wszystko zależy od tego jak wysoka ma to być kwota i ile czasu ma przedsiębiorca na jej zebranie.

 

Kredyty bankowe

Kredyty bankowe to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania środków finansowych na działalność gospodarczą. Banki mają świadomość, że przedsiębiorcy zaciągają pożyczki, w różnych celach, dlatego też oferta produktów bankowych dla firm jest bardzo szeroka. Minusem kredytu bankowego jest konieczność spłaty nie tylko kwoty kredytu, ale także odsetek. Poza tym, aby otrzymać taki kredyt firma musi wykazać się wypłacalnością lub przedstawić mienie, które może służyć jako poręczenie.

Pożyczki od znajomych

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą pozwolić sobie na bankowe kredyty, nie wszystkim też zostaną one przyznane, dlatego w poszukiwaniu innych źródeł gotówki część, zwłaszcza małych, rozpoczynających przedsiębiorców pożycza pieniądze od znajomych i rodziny. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie muszą oni spłacać odsetek, jednak wysokość takiej pożyczki może się okazać niewystarczająca na pokrycie zapotrzebowania.

 

Dotacje Unijne

Innym rozwiązaniem stosowanym przez firmy, po to by uzyskać fundusze jest pisanie projektów unijnych. Jeśli firmy realizują, któreś z zadań objętych dotacjami, mogą starać się o bezzwrotne dotacje lub pożyczki na niezwykle niski procent lub nieoprocentowane wcale. W Polsce przez 14 lat obecności w Unii Europejskiej z tej formy pozyskiwania funduszy skorzystało już wiele firmy, a niektóre więcej niż raz – w ramach różnych działań i projektów.

 

Wyprzedaż mienia

Jednym z sposobów na szybkie pozyskanie gotówki jest sprzedaż cennych ruchomości i nieruchomości. Firmy i ich właściciele mogę zyskać pieniądze sprzedając budynki, biura, samochody (można to zrobić szybko dzięki miejscom takim jak – skup aut za gotówkę kraków), metal szlachetne, dzieła sztuki, i inne tego typu wartościowe przedmioty. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkie pozyskanie gotówki.

 

Faktoring i sprzedaż wierzytelności

Ciekawym sposobem na pozyskanie funduszy jest także faktoring, czyli sprzedaż nieprzeterminowanych faktur firmom zajmującym się faktoringiem. Wówczas przedsiębiorstwa uzyskują natychmiast gotówkę i nie muszą czekać na zapłatę faktur. Takim sposobem może być także sprzedaż wierzytelności, czyli przeterminowanych faktur firmom windykacyjnym.