Skąd wziąć firmowy samochód?

Firmowe samochody to w większości przypadków nie jest pierwsza kwestia jaką rozważają przedsiębiorcy (chyba, że wymaga tego profil działalności przedsiębiorstwa). Jednak wraz z rozwojem firmy coraz częściej okazuje się, że warto byłoby wyposażyć firmę w samochód, który mógłby służyć pracownikom, czy to podczas delegacji, czy załatwiania interesów firmy. Dlatego też przedsiębiorcy, jeśli zobaczą taką potrzebę i wiedzą, że firmowy pojazd staje się niezbędny wówczas zaczynają rozglądać się za możliwościami i zastanawiać jaki samochód kupić i na jakich warunkach, by było to jak najkorzystniejsze dla przedsiębiorstwa. Często okazuje się, że to nie zakup samochodu ale jego dzierżawa mogą okazać się najlepszą formą pozyskania firmowego auta.

Przedsiębiorca, który zastanawia się nad samochodem, który ma służyć do celów firmowych ma kilka możliwości jego zdobycia:

  • długoterminowy wynajem w wypożyczalni samochodów – często najlepszym rozwiązaniem może okazać się długoterminowy wynajem samochodu w firmie zajmującej się ich wypożyczaniem. Wówczas przedsiębiorca nie musi martwić się kwestiami takimi jak ubezpieczenie samochodu, jego serwisowanie czy ewentualne awarie. Nad tym, czy taki wynajem jest dla niego odpowiedni powinien zastanowić się każdy przedsiębiorca samodzielnie analizując warunki takiej współpracy. Wypożyczalnię oferującą długoterminowy wynajem można znaleźć na stronie – tania wypożyczalnia samochodów kraków,

  • leasing – to kolejna często stosowana przez przedsiębiorców forma pozyskiwania samochodów firmowych. Leasing umożliwia im wykazywanie samochodu w kosztach firmowych, a po upływie okresu leasingowania często mają oni możliwość wykupu takiego samochodu. Jest to rozwiązanie, które pozwala uniknąć wysokich kosztów jakimi jest zakup nowego samochodu, minusem są comiesięczne raty, które należy odprowadzać,

  • kupno nowego samochodu – zaletą kupna nowego samochodu jest pewność, że będzie on sprawny, ponadto takie auto może być wykorzystywane jako zastaw pod kredyty. Jednak minusem są wysokie koszty związane z zakupem, często przedsiębiorcy, aby mogli kupić nowy samochód firmowy muszą zaciągnąć na niego kredyt. W przypadku zakupu samochodu firma musi także zająć się kwestiami jego ubezpieczenia, serwisowania i ewentualnych napraw. Może natomiast jego użytkowanie wrzucić w amortyzację.

Jak widać jest wiele sposobów na to by pozyskać samochód dla firmy, każdy przedsiębiorca powinien zdecydować, który z nich jest najlepszy z punktu widzenia jego interesów.