Założenie działalności gospodarczej w Hiszpanii – od czego zacząć?

Jeszcze parę lat temu Hiszpania kojarzyła nam się tylko i wyłącznie z pracą sezonową i oczywiście nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dziś jednak jest to już kraj, w którym nie tylko pracujemy sezonowo czy na etacie, ale również i zakładamy tam firmy. Szczególnie nas to dziwić nie może, ponieważ nie można zapomnieć, że Hiszpania jest krajem, który przedsiębiorcom jest dość przyjazny. Skoro coraz więcej Polaków widzi w tym kraju siebie jako przedsiębiorcę, warto zastanowić się nad tym, jak założyć firmę w tym miejscu. Jakie w związku z tym wymogi trzeba spełnić, aby stać się właścicielem hiszpańskiej firmy?

Rodzaj prowadzonej działalności

Decydując się na założenie działalności w Hiszpanii, w pierwszej kolejności trzeba wybrać jej rodzaj. Polacy bardzo często decydują się na samozatrudnienie. Poza tym bardzo łatwo jest tu założyć także i spółkę bądź przystąpić też do joint venture z już istniejącą spółką hiszpańską.

Najpopularniejszą formą jest jednak spółka akcyjna (Sociedad Anonima, S.A.), której organami są zgromadzenie akcjonariuszy oraz zarząd. Przy S.A. kapitał zakładowy to 60 102 euro. Alternatywą może być z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad de Responsabilidad Limitada, S.L.). Minimalny kapitał S.L. to natomiast 3006 euro. Ponadto możliwe jest także założenie spółki europejskiej (Societas Europaea, S.E.). Zakłada się ją przez przekształcenie istniejących już osób prawnych (sprawdź tutaj – założenie księgowości w Hiszpanii).

Dokumenty

Chcąc założyć firmę w Hiszpanii, trzeba uzyskać zaświadczenie od Centralnego Rejestru Handlowego. Potwierdza ono, że nazwa proponowana dla nowej spółki S.A. lub S.L. nie jest już używana przez inną firmę. Następnie musimy udać się do banku w celu otwarcia rachunku bankowego, a po jego założeniu wpłacić na niego kapitał zakładowy.

Teraz czas na podpisanie aktu założycielskiego spółki, czemu towarzyszyć musi hiszpański notariusz, a także uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej. Te uzyskać muszą dyrektorzy spółki oraz jej udziałowcy. Po uzyskaniu takiego numeru identyfikacji podatkowej pozostaje nam jeszcze:

– uiścić podatek od przeniesienia własności kapitału,
– zarejestrować spółkę w Rejestrze Handlowym,
– zgłosić inwestycję do Generalnej Dyrekcji Handlu i Inwestycji (DGCI) w Ministerstwie Gospodarki i Finansów,
– zarejestrować spółkę dla celów podatku od działalności gospodarczej (IAE),
– zarejestrować spółkę dla celów VAT,
– uzyskać licencję na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta,
– zarejestrować spółkę dla celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia wypadkowego pracowników,
– zarejestrować pracowników spółki dla celów ubezpieczeń społecznych.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się to straszne i bardzo skomplikowane. W rzeczywistości takie nie jest. Wszystkie formalności załatwić można w ciągu 6-8 tygodni. Nie ukrywamy, że warto przy tym skorzystać z jakiegoś biura księgowego, które przy okazji zajmuje się również pomaganiem w zakładaniu działalności gospodarczych w Hiszpanii.