Co zrobić, aby zostać przedsiębiorcą w Hiszpanii?

Wielu Polaków swojego szczęścia szuka dziś poza granicami naszego kraju. Jeśli mielibyśmy wymienić kraje, gdzie nasi rodacy „za chlebem” wyjeżdżają najczęściej, na dwóch pierwszych miejscach wymienić trzeba byłoby Wielka Brytanię i Niemcy. Gdzieś dalej znajdują się natomiast takie kraje jak Norwegia, Belgia, coraz popularniejsze Czechy czy oddalona dość daleko Hiszpania. Właśnie temu krajowi chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej, a w zasadzie zakładaniu w nim firmy. Co zrobić, aby zostać przedsiębiorcą w tym państwie Półwyspu Iberyjskiego?

Trzy rodzaje spółek

Zacząć trzeba od tego, że najpopularniejszą formą działalności w Hiszpanii jest spółka akcyjna (Sociedad Anonima, S.A.), której organami są zarząd oraz zgromadzenie akcjonariuszy. W tym przypadku minimalny kapitał spółki to jednak aż 60 102 euro. Alternatywą jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad de Responsabilidad Limitada, S.L.), gdzie minimalny kapitał wynosi już tylko 3006 euro.

Ponadto zauważmy jeszcze, że od roku 2003 istnieje też możliwość założenia tak zwanej nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada de Nueva Empresa, S.L.N.E.). Najważniejsze jest w tym przypadku to, że zarejestrowana może ona być w ciągu 48 godzin od podpisania aktu założycielskiego. Jej kapitał to z kolei granice pomiędzy 3012 a 120 202 euro. Pamiętać trzeba również o tym, że udziałowcami S.L.N.E. mogą być tylko i wyłącznie osoby fizyczne. Nie jest więc żadną tajemnicą, że to dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, którzy też korzystają z niego najczęściej.

Stawka CIT

Założenie spółki trwa tu dość długo, bo nawet od sześciu do ośmiu tygodni, a przeciętny koszt jej założenia to od 1140 do 1400 euro. Ponadto, jeśli nie jesteśmy rezydentami Hiszpanii, należy taką osobę ustanowić. Wszystko dla celów podatkowych.

Biorąc z kolei pod uwagę stawkę CIT, to dla dużych przedsiębiorstw od 2008 roku wynosi ona tu 30%. Niższe podatki płacą z kolei przedsiębiorcy prowadzący mniejsze firmy. W przypadku małych i średnich firm stawka CIT wynosi 25% i jest ona stosowana do pierwszych 120 202,41 euro dochodu. Po przekroczeniu tej granicy podatnik zostaje obciążony podatkiem w wysokości 30%.

Zakładając firmę w tym kraju, warto o pomoc poprosić profesjonalistów. Dobrym wyborem będzie biuro księgowe w Hiszpanii, które nie tylko zaproponuje nam najlepszą formę prowadzenia działalności, ale również i wiele wyjaśni. Pracownicy takiego biura odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania.