Rozliczenie PIT w Hiszpanii

Wielu Polaków pracuje dziś poza granicami naszego kraju i nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miałoby być inaczej. Patrząc na wysokość zarobków w Polsce, nie ma się czemu dziwić, bo w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Hiszpanii zarobić możemy o wiele więcej. Właśnie pracy w tym ostatnim kraju chcielibyśmy przyjrzeć się nieco bliżej. Wielu pracowników, którzy wracają z Hiszpanii pyta bowiem o zwrot podatku (zob. zwrot podatku Hiszpania). Hiszpania oczywiście tak jak i inne kraje zagraniczne taką możliwość nam daje. Jak zatem ubiegać się o należne nam pieniądze?

Certificado de retenciones

Zacznijmy od tego, że o zwrot podatku dochodowego w Hiszpanii ubiegać się mogą wszyscy pracownicy tam pracujący, którzy są zatrudnieni legalnie i mają stosowne umowy. Niezbędny jest do tego dokument, który określamy mianem Certificado de retenciones. Jest to bowiem nic innego jak roczne podsumowanie, które otrzymujemy na koniec roku podatkowego lub też w momencie zakończenia pracy. Znajduje się na nim całkowity dochód w danym roku kalendarzowym oraz kwoty, które pracodawca wpłacał do urzędu skarbowego jako podatek dochodowy czy też ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Otrzymując taki dokument, sprawdzić trzeba przede wszystkim, czy znajduje się na nim pieczęć oraz podpis byłego pracodawcy.

Prowizja za podatek

-O podatek możemy zawalczyć osobiście, choć wydaje się, że lepiej jest się tutaj zgłosić do specjalistów, którzy mają wystarczająco dużą wiedzę, aby zrobić to za nas. W zasadzie takie podmioty zajmują się wszystkim od początku do końca. Wystarczy wspomnieć tutaj o tym, że jeśli jest taka potrzeba, mogą nawet wystąpić o Certificado de retenciones, jeżeli pracownik od pracodawcy takiego dokumentu nie otrzymał.

-Pamiętajmy też, że z ubieganiem się o zwrot podatku dochodowego z Hiszpanii nie warto zwlekać. Wszystko dlatego, że można się o niego ubiegać do czterech lat wstecz. Sam czas walki o należne nam przecież środki jest zróżnicowany, choć najczęściej sprowadza się do około sześciu miesięcy. Najwięcej zależy tu od szybkości pracy urzędu skarbowego. Zdarza się, że trwa to krócej, choć na pewno pieniądze takie nie zasilą naszego konta w dwa czy trzy tygodnie.

-Na koniec wspomnijmy jeszcze o prowizjach. Ile zatem kosztować nas może walka o podatek dochodowy w Hiszpanii? Jeśli zlecimy to specjalistom, liczyć się musimy z prowizją, które jednak pobierane są dopiero wtedy, kiedy to środki zostaną przez takie biuro odzyskane. Na ogół jest to jakiś procent wartości odzyskanego podatku, ale rzadko kiedy przekracza on 10% wywalczonej kwoty.