Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradcy podatkowi na polskim rynku pojawili się wraz z pojawieniem się gospodarki wolnorynkowej. Jak więc nie trudno się domyślić jest to zawód stosunkowo młody. Za zawód profesja ta uznana została bowiem w roku 1997, a więc świętuje właśnie swoje dwudzieste urodziny. Z tego małego jubileuszu warto profesji tej przyjrzeć się nieco bliżej. Czym zatem zajmuje się doradca podatkowy i czy może liczyć na wielu klientów?

Zakres obowiązków

Jeżeli mamy wziąć pod uwagę zakres obowiązków wykonywanych przez takiego doradcę trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że na rzecz swoich klientów sporządza on między innymi wszelkie deklaracje oraz zeznania podatkowe. Na tym zakres usług takiego doradcy jednak się nie kończy. Poza tym na rzecz podatników może on prowadzić ewidencje dokumentów księgowych wykorzystywanych do celów podatkowych oraz udzielać im w tym zakresie pomocy. Inną czynnością jest natomiast udzielanie klientom, a więc inkasentom, podatnikom czy płatnikom opinii, porad i wyjaśnień z zakresu podatków.

Dodajmy tutaj jeszcze, że obecnie do zawodowego wykonywania prac doradcy podatkowego uprawnieni są biegli rewidenci, adwokaci, radcowie prawni oraz osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych.

Biura i kancelarie

Oczywiście w związku z tym, że z usług takich podmiotów korzystamy coraz częściej, wielkiego problemu z ich znalezieniem oczywiście nie ma. Obecnie znajdziemy ich w każdym mieście niezależnie od powierzchni czy gęstości zaludnienia. Z punktu widzenia klienta jest to oczywiście tylko i wyłącznie z korzyścią, bo większa konkurencja to na ogół również i niższe ceny. Na ich jakość zwrócić trzeba jednak szczególną uwagę. Wszystko po to, aby takie porady były jak najbardziej zrozumiałe.

Biorąc pod uwagę Warszawę, a więc jeden z większych rynków, jeżeli chodzi o doradców podatkowych, dobrą opinią klientów cieszy się firma BTTP. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że korzystając ze wsparcia takich doradców wyjaśnienia, które dostaniemy, będą nas w pełni satysfakcjonować.