Profesjonalne prowadzenie księgowości

Prowadzenie działalności nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim także ze względu na prowadzenie księgowości, co zwłaszcza w większych firmach jest zadaniem dość trudnym. W mniejszych można sobie z tym poradzić osobiście. Wystarczający będzie wówczas dobry program do księgowości, co wiąże się z kosztem kilkuset złotych w ciągu całego roku. Mimo wszystko nie ukrywajmy, że wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu decyduje się na zatrudnienie profesjonalistów i takie usługi zleca biurom rachunkowym. Takich podmiotów na terenie Polski jest obecnie całe mnóstwo. Jednakże większy wybór to również i dosyć duży problem. Tak więc zastanówmy się, jak dokonać ich wyboru. Czy jest coś, na co szczególnie trzeba tutaj zwrócić uwagę?

Certyfikat księgowy Ministra Finansów

Przede wszystkim trzeba pamiętać tutaj o tym, że takie biuro księgowe musi mieć certyfikat księgowy Ministra Finansów. Jest to bardzo ważny dokument, który jest tutaj podstawą. Poza tym zwróćmy również uwagę na ubezpieczenie OC w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jest to o tyle ważne, że w przypadku błędów w księgowości każdy przedsiębiorca może wówczas liczyć na odszkodowanie. Zauważmy jednak, że odpowiedzialność za błędy w dalszym ciągu ciąży na przedsiębiorcy. Mimo wszystko o odszkodowanie jest wówczas o wiele łatwiej. Ponadto świadczy to również o tym, że biuro takie do klientów podchodzi bardzo poważnie i w pełni profesjonalnie. Obecnie takie ubezpieczenie to w zasadzie norma.

Indywidualne podejście

Warto zwrócić również uwagę na podejście do klienta. Bardzo często dzieje się tak, że przedsiębiorcy wybierają duże biura rachunkowe. Trzeba to zrozumieć. Istnieje wówczas bardzo duże prawdopodobieństwo, że taki podmiot ma ogromne doświadczenie i potrafi prowadzić księgowość nie tylko mniejszych firm, ale również i dużych koncernów o międzynarodowym zasięgu.

Jeśli jednak mielibyśmy coś tutaj Państwu polecić, zaryzykowalibyśmy stwierdzenie, że lepszym wyborem będą mniejsze biura rachunkowe, w których Wasza firma nie zaginie w tłumie i będzie traktowana indywidualnie. Przykład takiego biura znajdziecie tutaj – biuro księgowe Dąbrowa Górnicza.

Zakres usług

Ponadto warto sprawdzić zakres usług takiego biura. Obecnie wiele takich podmiotów nie świadczy tylko usług księgowych, ale i inne dodatkowe, jak na przykład pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań czy prowadzenie windykacji. W tym przypadku opinie są bardzo różne. Jedni cenią to sobie, bo z danym biurem mogą współpracować w szerszym zakresie. Inni z kolei twierdzą, że firma wykonująca więcej usług niż księgowość, nie działa w pełni profesjonalnie.